Proč se pro lesní klub rozhodli rodiče skřítků?
Myslím, že je to pro děti mnohem přirozenější způsob poznávání a osobního růstu. Je v souladu s jejich psychomotorickým vývojem. Respektující přístup navíc zajišťuje zdravé vnímání sebe sama, úctu k druhým a být zodpovědný za své okolí.
Pro své dítě jsme vybrali lesní školku z toho důvodu, že jsou děti velkou část dne venku v přírodě. Mohu říci, že mému dítěti to velmi prospělo, má teď velmi dobrou fyzickou kondici (ve srovnání se svými vrstevníky) a méně často bývá nemocné, než starší syn v "normální" školce. Děti jsou tam velmi spokojené, nestalo se, že by se synovi do školky nechtělo, naopak nechce odpoledne ani domů 🙂
Naše nejstarší dcera byla svého času v klasické školce pořád nemocná. Vydržela tam čtvrt roku. Ve Skřítku strávila velmi šťastný předškolní rok. Našla tady tolik vytoužené kamarády, kteří jí stále zůstávají. Všechny naše tři děti, které lesním klubem prošly, mají mnohem lepší kondičku než jejich vrstevníci, a umí si hrát v lese, což není vůbec samozřejmost.
Není výjimkou, že mi dcery dávají lekce o květinách a hmyzu, jejichž název sama znám jen mlhavě. Všechno se naučily v lesním klubu, příroda je jejich součástí. Den ve “školce” prožívají naplno a nosí domů tolik zážitků, kolik jiní posbírají za týden. Čím zablácenější se mi večer vrátí, tím jsem radši – vím, že mají za sebou další kupu neopakovatelných dobrodružství.
Hlavním důvodem, proč jsme chtěli, aby naše dcera chodila do lesní školky, byl pobyt venku - v přírodě. Dopřát jí možnost poznat přírodu a okolí tak jak jsem to zažili i my během našeho dětství, kdy velká část dne se odehrávala venku. Benefitem je respektující přístup k dětem a učení se respektovat okolí a samozřejmě i vliv na zdraví. Neustále nás překvapuje znalostmi z oblasti přírody.
Doporučuji rodičům vydržet, pokud se nepodaří hned na první pokus dostat dítě do lesní školky. I pro mně tato zkušenost byla přínosná. Umožnilo nám to porovnání s "klasickou" školkou, kde neustále se opakující kašel a záněty horních cest dýchacích, jsou brány jako něco, co je normální a běžné. Dokonce jsme museli řešit i možnost odstranění mandlí... Naštěstí další školní rok už dcera nastoupila do lesní školky. A změna se projevila pozitivně. Od doby, kdy je "v lese", jsme nemuseli navštívit ORL. A madle tudíž zůstaly, kde mají být. Běžná nachlazení a virózy samozřejmě zůstaly.
Když jsem se před 10 lety přistěhovala do Milovic, Lesní klub Skřítek, jedna z prvních lesních školek v ČR, právě vznikal. Ihned mne ta myšlenka zaujala a když se narodil ten můj skřítek, stála jsem o to, aby mohl prožít dětství takové, jaké má být - v přírodě, ne v přetopené budově, kde se mezi 10:30 - 11:15 půjde ve dvojici s ostatními projít po silnicích města, kam se většina mladých rodin nastěhovala právě kvůli blízkosti přírody.
Do LKŠ byl přijat a poslední tři roky byly pro něj byly velmi šťastné. Není pro mě důležité, aby měl nafocené pracovní listy listů a kaštanů a zvířátek. Chci, aby ty listy a kaštany bral do rukou a v přírodě žil. A to mu lesní školka dala.
Syn zde absolvoval kvalitní předškolní výchovu a na běžnou otázku „Jak bude připravený na školu?“ odpovídám: „lépe než z běžné školky“.
Do Lesního Klubu Skřítek chodí již druhým rokem můj syn. Jsem ohromně spokojená s individuálním přístupem průvodkyň. Opravdu se zajímají o každé dítě a vycházejí z potřeb každého dítěte a celkově z nastavení skupiny. Zázemí klubu se mi také velmi líbí. V září nastoupí i můj nejmladší syn. Skřítka doporučuji, kde můžu. Neb mám srovnání s přístupem ve státních školkách (v Praze) a to se nedá vůbec srovnávat. Malá skupinka dětí, skvělé průvodkyně, pobyt na čerstvém vzduchu v pohybu. Docela mě mrzí, že mi nejsou zase tři roky 🙂 Takové dětství bych chtěla zažít a jsem ráda, že ho zažijí alespoň mě děti.