Kdo se o vaše děti bude starat?

Gabriela Tlapáková

Průvodce

Můj vztah k přírodě se začal utvářet již v dětství, které jsem trávila na srubu u Sázavy s dědečkem, který mi ukázal krásy lesa a v mých dětských očích byl skutečným indiánem.

Své dospívání a studium jsem strávila v Praze, kde jsem se věnovala svému oboru a to výživě. Nicméně okolnosti daly tomu že jsme se přestěhovala do Stratova a já začala poznávat reálný život blíž přírodě a také díky okolnostem se zabývat fyzioterapii a ergoterapii.

Rokem 2007 odstartovala má práce s dětmi ve směru ,,respektovat a být respektován¨ protože jsem cítila potřebu alternativy vzdělávání pro svého syna. V roce 2010 jsem měla možnost přidat se do týmu lesního klubu Skřítek. V témže roce jsem se stala koordinátorkou a uvedla LKS s Lenkou Harcekovou do podoby ve které fungoval dalších 10 let.

Během těchto deseti let jsem se dále vzdělávala a absolvovala kurzy pod vedením zakladatelky ,,respektovat a být respektován¨ p. Nováčkové a také obhájila práci ,,předškolní vzdělávání v udržitelném rozvoji¨ v projektu (Školka blízka přírodě) pod vedením prof.dr. Stoltenberg.

Ve volných chvílích se zabývám entomologií, trailovými závody a otužováním podle Wim Hoffovy metody.

Radka Horáčková

Průvodce, člen Rady spolku

Absolvent jazykového gymnázia a Vyšší odborné školy se zaměřením na obor sociální práce.

Jsem příznivcem alternativního vzdělávání, osobního přístupu, přírody, ekologie, jógy a fyzických/ sportovních aktivit. Vyznávám svobodu s respektem, toleranci a osobní zodpovědnost.

Ač původem "Pražák", velkou část života jsem strávila v přírodě a na venkovském statku se zvířaty. Baví mě pozorovat dění venku, které se v čase mění. Venkovní prostor je jako bezbřehá zahrada, kde je neustále co objevovat. Formou zábavy se děti učí snadněji než běžným “biflováním“. To se snažím ukázat i mým dvěma dětem, se kterými ráda trávím volný čas venku. K mým koníčkům kromě přírody a sportu (ale i jiných) patří knihy s přidanou hodnotou, hudba a jóga, která je mojí součástí.

Úcta k sobě a k ostatním živým bytostem, respekt k přírodě, ale i další “morální aspekty“ jsou podle mě zásadní pro udržení určitého vnitřního i společného štěstí. Štěstí má rádo svobodu a každé dítě má právo na šťastný život.

Jana Menčíková

Průvodce

Jsem holka z vesnice, i když mě osud nakonec zavál do města – a to právě do Milovic. Když jsem zjistila, že je tu lesní klub, neváhala jsem ani vteřinu a přihlásila syna právě tam. Naštěstí se do Skřítka dostal, adaptace proběhla na jedničku a vyzvedávala jsem ho pokaždé šťastného se spoustou zážitků.

Vždycky jsem s nadsázkou říkala, že Skřítek má jen jednu jedinou chybu – že tam nemůžu chodit společně se synem. Tuhle „chybu“ se naštěstí podařilo vyřešit tím, že jsem rozšířila tým průvodkyň a od té doby běhám po lese společně s dětmi. Kromě toho jsem také laktační poradkyně a pomáhám ženám s kojením. Miluju přírodu a hlavně zvířata, dříve jsem pracovala v jejich ochraně.