Kdo se o vaše děti bude starat?

Gabriela Tlapáková

Průvodce

Můj vztah k přírodě se začal utvářet již v dětství, které jsem trávila na srubu u Sázavy s dědečkem, který mi ukázal krásy lesa a v mých dětských očích byl skutečným indiánem.

Své dospívání a studium jsem strávila v Praze, kde jsem se věnovala svému oboru a to výživě. Nicméně okolnosti daly tomu že jsme se přestěhovala do Stratova a já začala poznávat reálný život blíž přírodě a také díky okolnostem se zabývat fyzioterapii a ergoterapii.

Rokem 2007 odstartovala má práce s dětmi ve směru ,,respektovat a být respektován¨ protože jsem cítila potřebu alternativy vzdělávání pro svého syna. V roce 2010 jsem měla možnost přidat se do týmu lesního klubu Skřítek. V témže roce jsem se stala koordinátorkou a uvedla LKS s Lenkou Harcekovou do podoby ve které fungoval dalších 10 let.

Během těchto deseti let jsem se dále vzdělávala a absolvovala kurzy pod vedením zakladatelky ,,respektovat a být respektován¨ p. Nováčkové a také obhájila práci ,,předškolní vzdělávání v udržitelném rozvoji¨ v projektu (Školka blízka přírodě) pod vedením prof.dr. Stoltenberg.

Ve volných chvílích se zabývám entomologií, trailovými závody a otužováním podle Wim Hoffovy metody.

Lenka Harceková

Průvodce

Po studiu na rakouské Universität Salzburg jsem více než 10 let strávila v nadnárodním koncernu zaměřeném na globální automobilový průmysl. Stoupající obraty, zisky a prodeje .... a pak přišel velký třesk 🙂

Mezníkem a příčinou změny mého životního směřování bylo narození syna.

Můj syn je první generací dětí z "milovického lesa", díky němu jsem stála u založení Lesního klubu Skřítek, jedné z prvních lesních školek v České republice a také ji dalších 10 let, s mnoha nadšenými lidmi, úspěšně budovala a našla v lesní pedagogice naplnění.

S dětmi preferuji komunikaci dle metody "Respektovat a být respektován", chci vést děti k samostatnosti a zodpovědnosti sama za sebe, po 10 letech praxe vím, že to jde.

Ráda bych v následujícím roce předala své zkušenosti dál, aby má práce měla pokračování, mým přáním je dát dětem možnost žít dětství "jen tak" v přítomném okamžiku a v souladu s přírodou, podporovat je a motivovat, aby je životem provázela sebeúcta a sebevědomí, které se zásadním způsobem utvářejí v raném věku. Děti si v dětství budují silné vazby k místu kde žijí, kde emočně rostou, dostávají podporu a lásku a cítí spojení s přírodou. Dejme jim taková místa, ať i my můžeme stárnout.

Jsem příznivcem trvale udržitelného životního stylu, minimalismu a dobrovolné skromnosti. Mojí velkou láskou je Pošumaví, kde jsem se narodila a vracím se tam, kdykoliv mi čas dovolí.

V Lesním klubu Skřítek budu děti provázet každým dnem od podzimu do léta.

Radka Horáčková

Průvodce, člen Rady spolku

Absolvent jazykového gymnázia a Vyšší odborné školy se zaměřením na obor sociální práce.

Jsem příznivcem alternativního vzdělávání, osobního přístupu, přírody, ekologie, jógy a fyzických/ sportovních aktivit. Vyznávám svobodu s respektem, toleranci a osobní zodpovědnost.

Ač původem "Pražák", velkou část života jsem strávila v přírodě a na venkovském statku se zvířaty. Baví mě pozorovat dění venku, které se v čase mění. Venkovní prostor je jako bezbřehá zahrada, kde je neustále co objevovat. Formou zábavy se děti učí snadněji než běžným “biflováním“. To se snažím ukázat i mým dvěma dětem, se kterými ráda trávím volný čas venku. K mým koníčkům kromě přírody a sportu (ale i jiných) patří knihy s přidanou hodnotou, hudba a jóga, která je mojí součástí.

Úcta k sobě a k ostatním živým bytostem, respekt k přírodě, ale i další “morální aspekty“ jsou podle mě zásadní pro udržení určitého vnitřního i společného štěstí. Štěstí má rádo svobodu a každé dítě má právo na šťastný život.